IPC Biathlon and Cross-Country SkiingWorld Championships 2011

ru en
 

 

 
Weather
Calendar
    April 2011
    M T W T F S S
    « Mar    
     123
    45678910
    11121314151617
    18192021222324
    252627282930  

Archive for April, 2011

Cross Country, relay (09.04.2011)

Sergey Shilov: The main thing is not to lose yourself

On April 9 the Russian national team won gold on last meters of men relay at the World Championships in Khanty-Mansiysk.

Read the rest of this entry »

Russian national team became the relay Champion

On the 7th competition day, April 9, women and men relay finished with the victory of Russian team at the IPC Biathlon and Cross-Country Skiing World Championships 2011.

Read the rest of this entry »

CC Relay, man (all classes)

POS BIB NPC  NAME LEG TIME CURRENT POSITION TEAM TIME
1 11 RUS – Russian Federation     42:11.7
  11-1 SHILOV Sergey 13:10.5 (4) 13:10.5
11-2 MIKHAYLOV Kirill 15:39.4 (2) 28:49.9
11-3 POLUKHIN Nikolay 13:21.8 (1) 42:11.7
 
2 13 NOR – Norway     42:21.9
  13-1 LARSEN Trygve Steinar 10:59.5 (1) 10:59.5
13-2 DAHLE Vegard 16:15.2 (1) 27:14.7
13-3 ULSET Nils-Erik 15:07.2 (2) 42:21.9
 
3 12 UKR – Ukraine     44:29.4
  12-1 KOSTIUK Iurii 13:13.1 (5) 13:13.1
12-2 VOVCHYNSKYI Grygorii 17:08.8 (3) 30:21.9
12-3 LUKYANENKO Vitaliy 14:07.5 (3) 44:29.4
 
4 14 BLR – Belarus     45:56.8
  14-1 PRONKA Barys 12:50.8 (3) 12:50.8
14-2 SILCHANKA Siarhei 18:22.6 (4) 31:13.4
14-3 SHAPTSIABOI Vasili 14:43.4 (4) 45:56.8
 
5 15 FRA – France     48:48.1
  15-1 ROSIQUE Romain 12:37.7 (2) 12:37.7
15-2 CLARION Thomas 19:52.9 (5) 32:30.6
15-3 BOURSEAUX Yannick 16:17.5 (5) 48:48.1

 

Download results

CC Relay, woman (all classes)

POS BIB NPC  NAME LEG TIME CURRENT

POSITION

TEAM TIME
1 1 RUS – Russian Federation     19:48.4
  1-1 IOVLEVA Maria 6:48.1 (1) 6:48.1
1-2 LYSOVA Mikhalina 7:12.8 (1) 14:00.9
1-3 REMIZOVA Elena 5:47.5 (1) 19:48.4
 
2 2 UKR – Ukraine     20:40.3
  2-1 IURKOVSKA Olena 7:12.0 (2) 7:12.0
2-2 SHYSHKOVA Oksana 7:29.5 (2) 14:41.5
2-3 KONONOVA Oleksandra 5:58.8 (2) 20:40.3

 

Download results

Andrea Eskau: If snow doesn’t melt I will try to win some more medals of the Championships

A new competition day of the Championships brought the victory to the new heroes. The owners of the gold medals Trygve Steinar Larsen, Andrea Eskau и Kirill Mikhaylov answered the journalists’ questions.

Read the rest of this entry »

Norwegian national team achieved top-three in unofficial team-scoring

Today the Norwegian athletes Trygve Steinar Larsen, Mariann Marthinsen and Vegard Dahle brought gold, silver and bronze to their team. Norway has got up from fifth to third position in team-scoring and has seven medals in its collection.

Read the rest of this entry »

Final, woman (LW 2-9)

POS BIB ROUND NAME NAT RESULT
1 1 Final KONONOVA Oleksandra UKR 4:05.6 0.0
2 3 Final ROGOWIEC Katarzyna POL 4:09.8 +4.2
3 5 Final LOYTYNOJA Maija FIN 4:09.9 +4.3
4 7 Final BATENKOVA Iuliia UKR 4:24.1 +18.5
5 4 Semifinal DUDZIAK Arleta POL 4:42.9 +31.3
6 6 Semifinal UNDERKOFLER Kelly USA 4:25.5 +22.4
DNS 111 Qualification BURMISTROVA Anna RUS
DNS 115 Qualification BARBER Jody CAN

Download results

Download qualification

Result bracket

Final, man (LW 2-9)

POS BIB ROUND NAME NAT RESULT
1 1 Final MIKHAYLOV Kirill RUS 3:10.7 0.0
2 3 Final DAHLE Vegard NOR 3:15.0 +4.3
3 4 Final KONONOV Vladimir RUS 3:16.1 +5.4
4 6 Final MINNEGULOV Rushan RUS 3:19.9 +9.2
5 5 Semifinal TUOMISTO Ilkka FIN 3:19.9 +5.9
6 7 Semifinal VOVCHYNSKYI Grygorii UKR 3:14.2 +12.1
7 8 Semifinal YANCHUK Konstantin RUS 3:44.8 +30.8
8 2 Semifinal LAPKIN Sergey RUS 3:57.5 +55.4
9 82 Qualification LEKOMTCEV Vladislav RUS 2:55.58 +18.2
10 71 Qualification UHLIG Tino GER 2:57.31 +19.7
11 76 Qualification BALUKHTO Oleg RUS 3:01.21 +24.0
12 85 Qualification SYTNYK Vitalii UKR 3:01.84 +24.7
13 83 Qualification LESHCHYSHYN Oleh UKR 3:03.83 +26.5
14 79 Qualification KURZ Michael AUT 3:04.15 +28.3
15 86 Qualification BOURSEAUX Yannick FRA 3:05.35 +28.3
16 88 Qualification KARACHURIN Azat RUS 3:06.35 +32.5
17 81 Qualification IAREMCHUK Aleksandr RUS 3:09.98 +33.2
18 80 Qualification KODLOZEROV Ivan RUS 3:11.80 +34.7
19 74 Qualification SHEVCHENKO Dmitry RUS 3:13.64 +36.6
20 75 Qualification LILLEBERG Svein NOR 3:19.87 +48.6
21 72 Qualification OLSRUD Hakon NOR 3:19.99 +43.1
22 84 Qualification HATHORN Daniel USA 3:58.89 +1:23.2

Download results

Download qualification

Rusults bracket

Final, woman (B 1-3)

POS BIB ROUND NAME NAT RESULT
1 2 Final LYSOVA Mikhalina RUS 3:25.5 0.0
2 5 Final SHYSHKOVA Oksana UKR 3:30.2 +4.7
3 3 Final ILYUCHENKO Tatiana RUS 3:35.3 +9.8
4 1 Final REMIZOVA Elena RUS 3:52.3 +26.8
5 4 Semifinal VASILYEVA Liubov RUS 3:29.5 +3.5
6 6 Semifinal HOESCH Vivian GER 4:27.2 +14.0
7 7 Semifinal BUDALEEVA Iuliia RUS 5:13.4 +1:00.2
DNS 105 Qualification NEVIDIMOVA Valentina RUS

Download results

Download qualification

Results bracket

Team standings
     
1 Russia 20 13 15 48
2 Ukraine 8 9 6 23
3 Norway 1 5 3 9
4 Canada 5 2 7
4 Poland 1 5 1 7
6 Germany 2 4 6
6 Belarus 1 2 2 5
8 Finland 4 4
8 Italy 2 1 3
10 France 1 1
Organizers






Search