IPC Biathlon and Cross-Country SkiingWorld Championships 2011

ru en
 

 

 
Weather
Calendar
    August 2020
    M T W T F S S
    « Apr    
     12
    3456789
    10111213141516
    17181920212223
    24252627282930
    31  

THE FIRST RUSSIAN VICTORY ON PARALYMPICS IN VUOKATTI (FINLAND)


IPC Biathlon and Cross Country Skiing World Cup among people with physical disabilities started in Vuokatti (Finland) on 15th of January.

The first race of the sport competition was sprint (skiing). Due to the fact that the air temperature dropped below acceptable mark in -20 degrees, the race was moved to the ski tunnel.

In the Men`s «sitting» category Irek Zaripov has become the gold winner, Sergei Shilov has come the 6th. In Women`s «sitting» category the winner became Andrea Eskau (Germany), the Russians Martha Zainullina and Svetlana Yaroshevich are on the 5th and 6th places.

The double victory of Russia in the «standing» category: Ana Burmistrova has achieve the women`s 1st place, Oleg Baluhto, Kirill Mikhailov, and Allen Kaufman took the men`s 4th place, Valery Darovskikh and Eugene Kutasonova –the 7th place.

In the «visually impaired» group of athletes Nikolay Polukhin have finished the 2nd with the leader – Andrei Tokarev. Elena Remizova (the guide leader Natalia Yakimova), Michalina Lysova with the leader-eyed Alexey Ivanov are on the 2nd place.

Results:

15 January

Skiing (sprint) LW 10-12 Women

1. 26 ESKAU Andrea GER LW11 94 3:35.47 Final: 1 100

2. 23 MARTHINSEN Mariann NOR LW12 100 3:39.83 Final: 2 80

3. 21 VAUCHOK Liudmila BLR LW11 94 3:43.33 Final: 3 60

Skiing (sprint) LW 10-12 Men

1. 3 ZARIPOV Irek RUS LW12 100 3:00.51 Final: 1 100

2. 5 LARSEN Trygve Steinar NOR LW12 100 3:04.41 Final: 2 80

3. 6 DAVIDOVICH Aliaksandr BLR LW12 100 3:02.38 Final: 3 60

Skiing (sprint) LW 2-9 Women

1. 82 BURMISTROVA Anna RUS LW8 92 4:03.25 Final: 1 100

2. 86 OTA Shoko JPN LW8 92 3:55.73 Final: 2 80

3. 81 LOYTYNOJA Maija FIN LW8 92 4:17.84 Final: 3 60

Skiing (sprint) LW 2-9 Men

1. 75 BALUKHTO Oleg RUS LW6 91 3:17.73 Final: 1 100

2. 61 UHLIG Tino GER LW8 92 3:15.45 Final: 2 80

3. 62 LILLEBERG Svein NOR LW2 91 3:13.56 Final: 3 60

Skiing (sprint) B 1-3 Women

1. 55 REMIZOVA Elena RUS B2 98 3:52.77 Final: 1 100

G: YAKIMOVA Natalia

2. 51 LYSOVA Mikhalina RUS B3 100 3:43.98 Final: 2 80

G: IVANOV Alexey

3. 57 HOESCH Vivian GER B1 87 4:01.21 Final: 3 60

G: SCHLEE Norman

Skiing (sprint) B 1-3 Men

1. 37 MODIN Zebastian SWE B1 87 2:50.31 Final: 1 100

G: ACKEROT Albin

2. 32 POLUKHIN Nikolay RUS B2 98 3:01.04 Final: 2 80

G: TOKAREV Andrey

3. 39 BREM Wilhelm GER B1 87 3:03.24 Final: 3 60

G: HUHN Michael

16 January.

Skiing, pursuit, the ‘sitting’ category LW 10-12 Women

1. VAUCHOK Liudmila BLR LW11 94 7:34.06 (1) 16:14.18 100

2. ESKAU Andrea GER LW11 94 7:52.23 (2) +32.00 80

3. MARTHINSEN Mariann NOR LW12 100 7:54.11 (3) +34.99 60

Skiing, pursuit, the ‘sitting’ category LW 10-12 Men

1. ZARIPOV Irek RUS LW12 100 6:32.14 (1) 14:39.74 100

2. DAVIDOVICH Aliaksandr BLR LW12 100 6:35.47 (2) +16.81 80

3. KLEBL Chris CAN LW11 94 6:37.42 (3) +33.53 60

Leave a Reply

CAPTCHA image

Team standings
     
1 Russia 20 13 15 48
2 Ukraine 8 9 6 23
3 Norway 1 5 3 9
4 Canada 5 2 7
4 Poland 1 5 1 7
6 Germany 2 4 6
6 Belarus 1 2 2 5
8 Finland 4 4
8 Italy 2 1 3
10 France 1 1
Organizers






Search